Perfect Beauty

02 sierpnia 2021

Suche, szorstkie a nawet pękające - nasze pięty, jak o nie dbać na plaży i w domu

Twoje stopy potrzebują ratunku?  

Jeśli cierpisz z powodu mało atrakcyjnie wyglądających stóp, ten wpis jest właśnie dla ciebie. 

Stopy traktujemy trochę po macoszemu. A kiedy przychodzi lato, zakładamy odkryte sandałki okazuje się, że daleko im do ideału. Co zrobić, aby ta część ciała, która nosi ciężar naszego ciała, każdego dnia wyglądała pięknie i atrakcyjnie? Pielęgnacja stóp nie jest taka trudna! 

Nie wiem czy wiesz, ale skóra składa się z wielu warstw, w tym z naskórka, który na piętach jest niemal dwukrotnie grubszy niż w innych partiach ciała. Ponieważ naskórek na nich narasta szybciej, niż jest się w stanie naturalnie złuszczyć, bez dodatkowego peelingu i pielęgnacji może zacząć rogowacieć, a w konsekwencji pękać. W przypadku pękających pięt ogromną rolę odgrywa codzienna, systematyczna i właściwa pielęgnacja stóp. Jeśli nie zadbamy o stopy w odpowiednim momencie, może się to skończyć głębokimi ranami, przez które do organizmu zaczną wnikać groźne bakterie i wirusy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że domowe zabiegi na pękające pięty mogą wręcz zaszkodzić! Jeżeli korzystasz z tarki do pięt, zbadaj o to, by była zawsze czysta i sucha. Należy ją też regularnie dezynfekować, by nie rozwijały się na niej bakterie, które następnie przeniesiesz na stopy.  Domowe zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzaj delikatnie – np. z wykorzystaniem gruboziarnistego peelingu. 

Nie używaj ścinacza do usuwania zrogowaceń naskórka (na żyletki, czyli tzw. omegi). Stosowanie go może powodować poważne rany na stopach. Może też prowadzić do błędnego koła – intensywne usuwanie zrogowacenia powoduje szybsze narastanie i grubienie skóry, która przy braku nawilżenia znów może pękać. Dbaj o nawilżenie skóry - pij dużo wody! Korzystaj tylko ze sprawdzonych dermokosmetyków o odpowiedniej zawartości mocznika. Doskonale zmiękcza skórę i reguluje proces rogowacenia naskórka. Co prawda mocznik nie kojarzy nam się zbyt dobrze, to w kosmetyce stosowany jest od dziesięcioleci. Mocznik jako jeden ze składników NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę, idealnie nawadnia warstwy rogowe naskórka. Substancja uzyskana laboratoryjnie jest hypoalergiczna, a ze względu na działanie higroskopijne zatrzymuje wodę. Odrobina mocznika dodana do kremu i wsmarowana w pięty rozpulchnia komórki skóry i umożliwia wodzie wniknięcie do wnętrza tkanki. 

Pamiętaj: 

  • Stopy uwielbiają zdrowe odżywianie! Jedzenie owoców i warzyw może być kluczem do walki z pękającymi piętami. 

  • Noś wygodne obuwie z naturalnej skóry. 

  • Do odpowiedniej pielęgnacji, potrzebne jest także dogłębne nawilżanie pięt. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty lipidowe, które tworzą warstwę okluzyjną naskórka. 

  • Zamiast pumeksu, który może uszkodzić warstwę ziarnistą naskórka, warto użyć tarki drobnoziarnistej lub gruboziarnistego peelingu. Należy pamiętać, że osoby z zespołem stopy cukrzycowej nie powinny moczyć stóp w gorącej wodzie.  

  • Unikaj syntetycznych skarpetek – wybieraj te bawełniane. 

  • Kąpiel w naparze z ziół. Aby stworzyć kojącą mieszankę, wystarczy wymieszać na przykład dwie łyżki kozieradki, siemienia lnianego i rumianku, zalać je wrzątkiem, a następnie moczyć stopy w ciepłej mieszance przez kwadrans. Do mieszanki można też dodać ziele krwawnika, liść brzozy, nagietek oraz korzeń żywokostu. 

  • Ukojenie suchym i popękanym piętom może przynieść miód, a dokładniej moczenie stóp w mieszance wody z miodem (350 g na miskę) przez około kwadrans. 

Regulamin

Perfect Beauty

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 506960781 lub umów się online:

Perfect Beauty