Nie wiem czy jest wśród nas ktoś, kto nie martwi się, nie obawia się, nie denerwuje się. Szczególnie my kobiety lubimy troszczyć i zamartwiać się na zapas. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia. Jednak musimy pamiętać, że ten cichy zabójca wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą skórę. Pod wpływem stresu staje się ona ziemista i sucha. Stres jest poważną chorobą cywilizacyjną, a jego działanie wywiera bardzo niekorzystny wpływ na nasze organizmy Co dzieje się z naszą cerą i jakie są pierwsze objawy stresu na twarzy? W przyrodzie każda akcja pociąga za sobą reakcję. Nasza skóra narażona na długotrwałe oddziaływanie stresu buntuje się. Chroniczny stres doprowadza do obniżenia odporności organizmu. Powoduje przede wszystkim zaburzenie mechanizmów odpowiedzialnych za utrzymanie skóry w dobrej kondycji oraz odpowiada za powstanie problemów skórnych. Niestety według naukowców nadmierne obciążenie psychiczne jest swoistym katalizatorem wywołującym m.in. łuszczycę, łysienie, trądziki różowaty czy zapalenie skóry. Pierwsze objawy stresu na skórze to nadwrażliwość, pieczenie, swędzenie, nadmierne przesuszenie lub, w przypadku cer tłustych czy mieszanych nadmierne wydzielanie serum. Pod wpływem stresu funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego słabnie m.in. w wyniku rozpadu trójglicerydów, co czyni skórę bardziej podatną na odwodnienie i infekcje. Brakuje jej też jędrności – szybciej uwidaczniają się drobne zmarszczki, przebarwienia. Nie wiem czy wiesz, że przewlekły stres może także powodować przerzedzenie i wypadanie włosów. W zależności od tego, jak organizm reaguje na stan zaburzonej równowagi hormonalnej, włosy mogą albo nadmiernie się przetłuszczać, albo stawać się przesuszone. Na skutek stresu przyspiesza nie tylko naturalny cykl wzrostu włosa, ale też proces związany z jego wypadaniem. Na dodatek każdy mieszek włosowy ma skończoną ilość pigmentu, który nadaje kolor włosom. Wraz z przyspieszeniem wspomnianego wyżej cyklu pigment szybciej ulega wyczerpaniu, a włosy zaczynają siwieć.
Zapamiętaj! Co najmniej 25-30 % chorób skóry ma swoje podłoże w problemach natury psychicznej. Krótkotrwały stres wywołuje w nas wyraźnie niepokój, lęk - odczuwam drżenie rąk, pocenie się dłoni, na twarzy często pojawia się rumień. Są to reakcje związane z wydzielaniem się adrenaliny - tzw. hormonu stresu. Adrenalina powoduje zwiększony dopływ krwi do serca, niepokój mięśni, rozszerza źrenice, przyspiesza oddech. Podnosi się ciśnienie krwi,
Stres uznawany jest za jeden z czynników, który powoduje przedwczesne starzenie. Stres to "ojciec" odpowiedzialny za powstawanie reakcji zapalnych, osłabienie funkcji ochronnej skóry czy wolniejsze gojenie się ran. Stąd stres stawia się obok takich czynników jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie słoneczne, palenie papierosów, ekstremalne temperatury, nieprawidłowa dieta i niedostateczna ilość snu (nierzadko powiązana bezpośrednio ze stresem), które są uznawane za szczególnie szkodliwe.
Co mogę zrobić, aby walczyć z niekorzystnymi skutkami stresu na naszej skórze? Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu zafundować sobie małe domowe spa. Relaksująca kąpiel, świece, olejki - od tego zaczynamy. Połóż się wygodnie w wannie, na oczy nałóż kompres z naparu z mocnej herbaty , na twarz maseczkę. Pozwól sobie na odpoczynek i relaks. Warto także zadbać o odpowiednią ilość snu, ponieważ to właśnie w nocy organizm regeneruje się i samoistnie odbudowuje, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli znajdziesz czas odwiedź grotę solną, idź na masaż (wodny, fango, uciskowy). Zacznij medytować, teraz jest dostępnych wiele kursów online i jest to świetna forma relaksu w domowym zaciszu np. przed zaśnięciem.
Warto też skorzystać z wizyty u kosmetologa. Pielęgnację i poprawę stanu skóry z wykorzystaniem zabiegów należy indywidualnie dostosować do występujących problemów i zaburzeń, które wywołał stres. Można pokusić się o tzw. bomby witaminowe. Cera poddana długiemu działaniu stresu potrzebuje zastrzyku energii, jaka tkwi w witaminach. Zabiegi antystresowe bazują na kosmetykach, które zawierają skoncentrowane dawki minerałów korzystnie wpływających na stan odprężenia. Taki zabieg doda skórze kolorytu i przywróci jej równowagę.
Perfect Beauty