Perfect Beauty

27 kwietnia 2021

Lampa Wooda - diagnostyka skóry

Lampa Wooda jest urządzeniem, które jest przeznaczone do wstępnej diagnozy dermatologicznej różnego typu zmian skórnych. Jest to przenośna lampa kwarcowa, która emituje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Bardzo często nazywa się ją czarnym światłem lub światłem Wooda. Nazwa związana jest z  stosowanym w niej specjalnym czarnym  filtrem. Jego głównymi składnikami są  krzemianu baru z dodatkiem 9 proc. tlenku niklu. Lampa Wooda jest coraz chętniej stosowana przez kosmetologów ponieważ stanowi doskonałe uzupełnienie diagnostyki mykologicznej. Dzięki właśnie tej lampie, mamy szansę dokładnie obejrzeć miejsca zmienione chorobowo.

Koniecznie zapamiętaj: Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań.

Szczypta historii

Lampa powstała około 1925 r. W jej skład wchodzą cztery świetlówki, które eksponują promienie nadfioletowe przez szklany filtr. Wystarczą 3 min, aby była gotowa do pracy. Odległość pomiędzy skórą, a lampą nie powinna przekraczać 15-20 centymetrów. Urządzenie wykorzystywane jest do dnia dzisiejszego w dermatologii i kosmetologii, a jego główne zastosowanie to przede wszystkim diagnostyka powierzchownych zakażeń, wywołanych przez grzyby i bakterie, zaburzeń pigmentacji oraz porfirii skórnych. Dzięki lampie kosmetolog dostrzeże m.in. zablokowane gruczoły łojowe lub zaskórniki, w których mamy: strawiony łój przez bakterie, czyli wolne kwasy tłuszczowe oraz bakterie Propionibacterium acne. Lampą Wooda można zdiagnozować zakażenie grzybicze. Skóra zakażona grzybicą wywołuje fluorescencję jako kolor zielonkawy lub zielono-niebieski. Lampa pomaga również zdiagnozować łupież pstry. Współczesne lampy Wooda są małe, przenośne i łatwe w użyciu.

Co musisz wiedzieć o lampie Wooda?

Lampa Wooda jest rodzajem lampy kwarcowej ze specjalnym filtrem, który emituje promieniowanie UV . W jego  świetle którego zmiany skórne przybierają różne barwy. Przed wykonaniem badania tym urządzeniem, na skórę nie powinno się nakładać żadnych kosmetyków, maści i innych preparatów. Do badania dobrze jest ubrać się na ciemny kolor.

Lampa Wooda, a rodzaj cery.

Lampa Wooda coraz częściej jest stałym elementem gabinetów kosmetycznych. Służy w kosmetyce m.in. do zbadania przydatków skóry oraz rodzaju cery, ponieważ emitowane promienie UV wywołują jej fluorescencję. Każde z miejsc na skórze charakteryzuje się innym odbiciem światła:

  • skóra normalna – w kolorze niebiesko-fioletowym,
  • skóra sucha, odwodniona – blado-różowe,
  • skóra zawierająca odpowiednią ilość wody – ciemnoniebieskie lub ciemnofioletowe,
  • skóra tłusta – prawie czarne,
  • nadmierne rogowacenie skóry – białe.

 

Badanie z użyciem lampy Wooda jest całkowicie bezpieczne zarówno dla osoby badanej, jak i wykonującej diagnostykę. Jedynym przeciwwskazaniem do użycia lampy jest występowanie otwartych ran w miejscu przeprowadzanego badania.

Dowiedz się więcej na Konsultacji Kosmetologicznej u mnie w gabinecie, serdecznie Cię zapraszam!

 

Regulamin

Perfect Beauty

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 506960781 lub umów się online:

Perfect Beauty