Perfect Beauty

16 kwietnia 2021

TEGO LEPIEJ SIĘ WYSTRZEGAJ:
O SUBSTANCJACH AKNE- I KOMEDOGENNYCH!

Żyjemy w czasach, w których dostęp do nowości kosmetycznych, kremów, podkładów, balsamów i kosmetyków kolorowych, jest czymś prostym i oczywistym. Ale jak wybrać ten właściwy dla siebie? Jakimi kryteriami się kierować kupując kolejny krem? Dlaczego niektóre kosmetyki, które są absolutnym hitem w sieci i wśród twoich koleżanek - absolutnie nie będą Tobie służyły?

Przypomnij sobie kiedy ostatnio super topowy krem, po nałożeniu na twoja twarz zupełnie nie spełnił twoich oczekiwań? Kiedy zamiast spektakularnych efektów naprawczych rano zobaczyłaś na swojej twarzy okropne wypryski i swędzące plamy? Jeśli choć raz zdarzyła Ci się taka  sytuacja, najprawdopodobniej jesteś ofiarą aknegenności kosmetyku. Zapewne zastanawiasz się co oznacza to niespotykane pojęcie. Już wyjaśniam: aknegenność to tendencja do wywoływania i zaostrzania zmian trądzikowych. Niektóre kosmetyki w swoim składzie zawierają substancje zapychające gruczoły łojowe i zachęcające je do zwiększonego wydzielania sebum. Bakteriami , które odpowiadają za wywoływanie trądziku są Propionibacterium acne i Staphylococcus aureus. W warunkach beztlenowych rozwijają się w zatrważającym tempie. Najsilniejszymi składnikami aknegennymi są: lanolina (Lanolin), gliceryna (Glycerin), parafina i jej pochodne (Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin, Isoparaffin), stearyny (Stearic acid) i związki zapachowe (Fragrance). Szkodliwe są także syntetyczne aromaty, parabeny i SLS-y. W kosmetykach kolorowych aknegenny jest także czerwony barwnik. Jeśli będą one wysoko w składzie, na początku to zrezygnujcie z takiego kosmetyku. Zapamiętaj! Substancje aknegenne wywołują prawie natychmiastową reakcję! Już nawet po kilku aplikacjach danego kosmetyku może zaostrzyć się trądzik.

Jeśli zmiany skórne po zastosowaniu nowego kosmetyku nie wystąpiły u Ciebie natychmiast tylko po dłuższym stosowaniu , najprawdopodobniej masz do czynienia z  komedogennością kosmetyku. Substancje komedogenne, czyli zapychające ujścia gruczołów łojowych, prowadzą do powstania zaskórników otwartych i zamkniętych. Z jęz. angielskiego "comedone" oznacza zaskórnik. Do owego zjawiska dochodzi w momencie, gdy owy składnik "zmiesza" się z martwymi komórkami naszego naskórka oraz sebum i zablokuje pory skórne. Łatwo je dostrzec pod postacią grudek, krostek, drobnej wysypki (typu kaszka) czy podskórnych gul albo bolesnych bąbli powodujących tzw. trądzik kosmetyczny (acne cosmetica).

Co najczęściej zatyka pory?

  • Parafina i jej pochodne (Paraffinum Liquidum, Paraffin, Isoparaffin, Mineral Oil, wazelina (Vaseline, Synthetic Wax, Petrolatum), wosk ziemny (Ceresin)
  • Gliceryna (Glycerin)
  •  olej kokosowy (Cocos Nucifera (Coconut) Oil)
  • olej z kiełków pszenicy (Triticium Vulgare (Wheat) Germ Oil)
  • Silikony (Cyclomethicone, Dimethicone, Simethicone, Trimethicone, Cyclopentasiloxane)
  •  Masło kakaowe (Theobroma Cacao (Cocoa Seed Butter))
  •  Masło kokosowe (Cocos Nucifera (Coconut) Butter)
  •  Olej z nasion bawełny  (Gossypium (Cotton) Seed Oil, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil)
  •  Olej z awokado (Persea Gratissima (Avocado) Oil)
  • Talk (Talc)
  •  Lanolina (Lanolin)
  •  Olej z kukurydzy (Zea Mays (Corn) Oil)
  • Olej makadamia (Macadamia ternifolia)

 

Co zrobić jeśli mamy zapchane pory?

  • Odstawić potencjalnie zapychający kosmetyk ,a przed zakupem kolejnego  kosmetyku należy czytać uważnie jego skład. Okazuje się, że  dostępnych jest wiele kremów, jaki i kosmetyków kolorowych (podkłady, pudry) o potwierdzonym przez producenta działaniu niekomedogennym.
  • Postawić na porządne, skuteczne oczyszczanie skóry – właściwy demakijaż, rezygnacja ze środków myjących zawierających SLS (warto wypróbować do mycia twarzy Dermaviduals żel myjący o niezwykle silnych właściwościach oczyszczających pory skóry), stosowanie dodatkowo maseczek np. z naturalnych glinek
  • Regularnie złuszczać naskórek
  • Wybieraj kosmetyki bardziej świadomie, bacznie przyglądając się składom produktów.

 

Pamiętaj! Każdą cerę jest w stanie zapchać inny składnik, dlatego trzeba poznać potrzeby oraz rodzaj cery. Zapraszam na profesjonalną konsultację kosmetologiczną oraz badanie skóry wraz z Beauty Planem, w którym umieszczę informację jakie substancje są dla Ciebie odpowiednie.

Regulamin

Perfect Beauty

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 506960781 lub umów się online:

Perfect Beauty