Perfect Beauty

02 maja 2019

Promieniowanie słoneczne - groźne czy nie?

Dzięki Słońcu docierającemu do Ziemi powstało na naszej planecie życie, za jego sprawą pojawiły się rośliny, które dają nam życiodajny tlen, promienie słoneczne oświetlają dzień i dają mnóstwo ciepła, a korzystanie z dobrodziejstw tej najjaśniejszej gwiazdy sprawia, że wyglądamy i czujemy się lepiej. Słońce daje nam dużo dobrego dlaczego więc mamy się przed nim chronić?

Promienie UV mają pozytywny wpływ na nasz organizm:

  • wpływa na produkcję wit. D3
  • poprawia ukrwienie skóry
  • przyspiesza gojenie się ran owrzodzeń
     

Chociaż warstwy atmosfery rozpraszają groźne dla nas promieniowanie to jednak do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie UV (UVA, UVB i UVC) , promieniowanie widzialne i podczerwień:

  • ultrafiolet C – bardzo szkodliwe promieniowanie, odpowiada za poparzenia ale jego duża ilość jest śmiertelna.
  • ultrafiolet B – przenika przez naskórek, odpowiada za powstawanie opalenizny ale i przebarwień oraz fotostarzenie, dociera do Nas w ciepłych miesiącach.
  • ultrafiolet A – przenika do skóry właściwej, odpowiada za fotostarzenie,  nie zatrzymują go też przewiewne ubrania ani szyba, dociera do nas przez cały rok
  • światło widzialne, bliska podczerwień, środkowa podczerwień – oparzenia, oparzenia rogówki i siatkówki

Poparzenia, przebarwienia pojawiające się po przebywaniu na słońcu są nam znane i unikamy ich stosując mniej lub bardziej regularnie filtrów, często smarujemy się nimi już leżąc na słońcu, zakładamy okulary  przeciwsłoneczne bo słońce potrafi mocno dać się we znaki szczególnie za kierownicą.

 

Czy to nie wystarczy ?

 

Niestety nie. Wspomniane przeze mnie już fotostarzenie oraz zaburzenia pigmentacyjne  jest odpowiedzią na to pytanie.

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry narażonej na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego. Promieniowanie to wpływa szczególnie negatywnie na wywiera na tkankę łączną skóry, powoduje nagromadzenie w niej nieprawidłowych włókien elastylowych i  jednoczesnej degradacji włókien kolagenowych oraz innych składników macierzy międzykomórkowej.

Zaburzenia pigmentacyjne możemy podzielić na zmiany łagodne i atypowe, te drugie mogą być bardzo groźne i  muszą być pod stałą obserwacją  medyczną oraz ochroną przeciwsłoneczną.

Uważa się, że znamiona barwnikowe są punktem wyjściowym czerniaka złośliwego a czynnikiem zezłośliwienia zmiany barwnikowej jest właśnie ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

 

Jak skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom promieniowania ?

 

  • Unikać ekspozycji na słońcu między godz.11.00 a 15.00
  • Unikać zbyt długiego przebywania na słońcu – szczególnie przy pierwszych dniach ekspozycji
  • Przebywając na słońcu nie zapomnij o okularach i kapeluszu
  • Leki przeciwmalaryczne, przeciwdepresyjne, antybiotyki, leki a cukrzycę oraz pigułki antykoncepcyjne zawierają substancje powodujące uczulenie na słońce. Przy ich stosowaniu nie należy zażywać kąpieli słonecznych
  • Stosować ochronę przeciwsłoneczną w kremach zawierających SPF – pierwszą warstwę kremu nakładamy 30 min. przed ekspozycją na słońce i powtarzamy co 2 godziny, nawet wtedy gdy stosujemy krem wodoodporny.

Filtr przeciwsłoneczny dobieramy odpowiednio do Naszej karnacji

  • Przez cały rok stosujemy kremy z filtrami UV na twarz

 

Do ochronny całorocznej polecamy lekki krem , nawilżająco – regenerujący  na dzień z filtrem SPF30 dla skóry normalnej i wrażliwej. Zapewnia, głębokie nawilżenie, ochronę przed UVA/UVB. Zawiera substancje przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia skóry. Nie zawiera parabenów i substancji nawilżających. Idealny pod makijaż.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Monika Jakubiak

Regulamin

Perfect Beauty

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 506960781 lub umów się online:

Perfect Beauty